مقالاتاخبار

برنامه استپ اپ چیست؟ آشنایی با استپ اپ و توکن FITFI

شاید این روزها Move to Earn زیاد به گوش شما خورده باشد. پس از بازی‌های بلاک چینی که مفهوم بازی در ازای کسب درآمد یا همان Play to Earn را مطرح کردند، این‌بار نوبت به حوزه سلامتی و ورزش است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی یکی دیگر از پلتفرم‌هایی برویم که مانند STEPN بستری برای کسب درآمد از طریق Move to Earn و ورزش است. این پلتفرم استپ اپ (Step App) نام دارد و به‌دنبال افزایش میزان سلامتی و تندرسی با استفاده از فضای NFT و متاورس است.

پلتفرم Step app چیست؟

با گسترش فعالیت شرکت‌های مختلف در حوزه‌هایی مانند متاورس و NFT، زمینه‌های لازم برای انتقال فعالیت‌های عادی و روزانه انسان‌ها به یک جهان دیجیتال در حال آماده شدن است. اگر تا دیروز تنها به هدف سرگرم شدن بازی می‌کردید و راه‌های مشخصی برای درآمدزایی از بازی وجود نداشت، امروزه به کمک مفاهیمی مانند P2E نه‌تنها از بازی کردن لذت می‌برید، بلکه روش‌های مشخصی برای کسب درآمد خواهید داشت. اما آیا فقط با بازی کردن می‌توان درآمد به‌دست آورد؟ شاید اگر کسی روزی به ما می‌گفت که با راه رفتن نیز می‌توانی پول در بیاوری، او را جدی نمی‌گرفتیم؛ اما پلتفرم‌هایی مانند STEPN و Step app این موضوع را محقق کرده‌اند.

پلتفرم Step App برنامه‌ای متکی بر مفهوم Move to Earn به‌معنای «کسب درآمد در ازای تحرک» است. کاربران در پلتفرم‌های مبتنی‌بر M2E‌ می‌توانند با توجه به میزان فعالیت فیزیکی خود کسب درآمد کنند.

برنامه استپ اپ، اولین محصول از پروتکل Step است که توسط تیم اصلی آن ساخته شده است. هدف اصلی این پروژه، ایجاد تجربه‌ای فیزیکی و واقعی با استفاده از توکن‌های غیرمثلی و تکنولوژی ژئولوژیکی یا موقعیت جغرافیایی در متاورس است.

برنامه‌های مشابه دیگری مانند Step App وجود دارند، اما تفاوتی که این برنامه با آن‌ها دارد این است که توسعه‌دهندگان می‌توانند با در اختیار داشتن کیت توسعه نرم‌افزاری یا SDK پروتکل استپ، آن را در شبکه‌های مختلف پیاده‌سازی کنند. علاوه‌بر این، سازندگان این برنامه ادعا کرده‌اند این پلتفرم با شبکه‌های مبتنی‌بر EVM سازگار است که همین امر باعث گستردگی مخاطبانش خواهد شد.

نکته جالب دیگری که تیم استپ اپ به آن اشاره می‌کند، عدم نیاز به سرمایه‌گذاران خطر پذیر است. آن‌ها معتقدند وجود VCها از غیرمتمرکز بودن یک پلتفرم می‌کاهد. همچنین با وجود این نهادها، در زمان تخصیص توکن‌ها مقدار قابل توجهی باید ب‍ه سرمایه‌گذاران خطرپذیر خواهد رسید که این توزیع منصفانه میان کامیونیتی را تحت شعاع قرار می‌دهد.

مکانیسم Step App چیست؟

تا به اینجا باید متوجه شده باشیم که یک Step App چیست و چه هدفی دارد. برای اینکه بیشتر و بهتر با این برنامه آشنا شویم بد نیست درباره کارکرد و سازوکار آن نیز صحبت کنیم. برنامه استپ اپ دارای سه محور اصلی است که کارکرد برنامه با آن‌ها توجیه می‌شود.

۱. واقعیت افزوده

فعالیت کاربران در متاورس دنبال می‌شود. کاراکترهای آن‌ها که نماینده‌شان در دنیای دیجیتال استپ اپ است، با پشت سر گذاشتن چالش‌ها و انجام فعالیت‌های ورزشی و داشتن تحرک، پیشرفت می‌کند و امتیاز‌های بیشتر می‌گیرد.

۲. رقاب در قالب بازی یا گیمیفیکیشن

کسانی که در Step App حضور دارند می‌توانند در قالب مسابقه با افراد دیگر به رقابت بپردازند. این رقابت می‌تواند مقایسه فعالیت و سطح تناسب اندامشان در مقیاس منطقه‌ای و جهانی باشد.

۳. کسب درآمد

کاربران با داشتن فعالیت فیزیکی و مشارکت در چالش‌ها و رویدادهای Step App می‌توانند کسب درآمد کنند. این برنامه وعده داده است که راه‌های درآمدزایی جدیدی عرضه کند.

جریان‌های درآمدی Step App

برنامه استپ اپ دو جریان درآمدی برای خود در نظر گرفته است. گزینه اول درآمد حاصل از بازی و گزینه دوم درآمد حاصل از NFT است.

جریان درآمدی حاصل از بازی: در این روش Step App از سه طریق فروش محصولات (به‌غیر از فروش کتانی)، ۲.۵ درصد از کارمزد توکن‌های حاکمیتی استیک‌شده در استخر مربوط به برگزاری مسابقات و ۵ درصد از کارمزد فروش بلیط‌های تورنومنت‌های برگزار شده، درآمد به‌دست می‌آورد.

درآمد ناشی از NFT: برنامه استپ اپ ۲.۵ درصد از تمام مبادلات بازار NFT کارمزد دریافت می‌‌کند. همچنین این برنامه ماهی یک‌بار کتانی‌های منحصربه‌فرد عرضه می‌کند.

معرفی محصولات Step App

برنامه Step App هنوز از اپلیکیشن خود رونمایی نکرده است. با مراجعه به سایت آن و در قسمت مربوط به برنامه، با عبارت Next Week روبه‌رو می‌شویم. احتمالا در اوایل ماه می ۲۰۲۲ (اواسط اردیبهشت ۱۴۰۱) از برنامه خود رونمایی خواهد کرد. بخش استیکینگ استپ اپ نیز هنوز راه‌اندازی نشده و تاریخی برای آن اعلام نکرده است.

نقشه راه استپ اپ

نقشه راهی که در حال حاضر از پلتفرم Step App منتشر شده است، شامل برنامه‌هایی از سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱ تا انتهای سال ۲۰۲۲ می‌شود. این برنامه‌ها به‌صورت زیر هستند.

سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی و تشکیل تیم
 • ایده‌پردازی پروژه

سه‌ماهه اول ۲۰۲۲

 • تعیین مشخصات محصول
 • تهیه رودمپ
 • طراحی UI و UX
 • ایجاد پلتفرم

سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲

 • NFTهای اولیه
 • راه‌اندازی نسخه بتا

سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی شبکه اصلی
 • راه‌اندازی بازار NFT

سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲

 • برندسازی
 • همکاری
 • مشارکت و حضور در فروشگاه‌های بیشتر

تیم سازنده Step App

بنابر اطلاعات موجود در لایت پیپر Step App، کریل ولگین (Kirill Volgin)، دیمیتری گوردی چاک (Dmitry Gordeychuk) و روبرت وکوسا (Robert Vukosa) مدیران ارشد این پلتفرم هستند.

ولگین که در حال حاضر مدیرعامل Step App‌ است، در Zerion.io مدیر ارشد مالی بوده است. این شرکت چندین پروژه در حوزه کریپتو مانند کیف پول Tokenary، اولین کیف پول NFT و اکستنشن مرورگر Safari راه‌اندازی کرده است.

دیمیتری، مدیر ارشد فناوری استپ اپ دارای پنج سال سابقه در زمینه توسعه بلاکچین و دیفای است. او پیش از این سرپرست تیم بلاکچین Symbiosis.Finance‌ بود.

روبرت وکوسا که سرپرستی تیم توسعه کسب‌وکار Step App را برعهده دارد، بیش از ۱۰ سال در فضای سنتی مالی فعالیت داشته است.

ارز FITFI چیست؟

برنامه Step App دو توکن دارد. اولین توکن آن که دارای نقش حاکمیتی است FTIFI و توکن دوم آن که برای خرید کتانی و دیگر موارد داخل بازی استفاده می‌شود، KCAL نام دارد. نحوه توزیع FITFI به‌صورت زیر است:

تعداد درصد
ماینینگ (M2E) یک میلیارد و پانصد هزار ۳۰
استیکینگ یک میلیارد ۲۰
تیم ۷۵۰ میلیون ۱۵
مارکتینگ ۷۵۰ میلیون ۱۵
فروش عمومی ۷۰۰ میلیون ۱۴
شرکا و مشاوران ۳۰۰ میلیون ۶
تعداد کل ۵ میلیارد ۱۰۰ درصد

 

همان‌طور که گفتیم، توکن FITFI در حاکمیت Step App کاربرد دارد. این کاربردها شامل موارد زیر می‌شود:

بازخرید توکن‌ها پاداش استیکینگ پاداش تامین‌کنندگان نقدینگی
سوزاندن بلوکه کردن تخفیف در تراکنش‌ها به‌ازای استیکینگ

 

ارز KCAL نیز کاربردهایی نظیر مینت SNEAKs یا همان کتانی‌ها در ازای پرداخت KCAL، کسب درآمد در ازای دویدون و دریافت پاداش به‌صورت KCAL‌ با استیک NFT کتانی‌های دارد.

در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار ارز فیت فای حدودا ۷۴ میلیون و ۱۹۲ هزار دلار است. از میزان عرضه کل این توکن، ۱۷۰ میلیون عدد در چرخه بازار قرار دارد و قیمت FITFI برابر با ۴۴ سنت است.

چه کیف پولی برای نگهداری FITFI مناسب است؟

کیف پولی برای نگهداری ارز دیجیتال FITFI معرفی نشده است. به‌احتمال زیاد کاربران باید مانند STEPN از کیف پول درون برنامه استفاده کنند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

روش کسب درآمد از برنامه Step App چیست؟

استپ اپ یک برنامه مبتنی‌ بر Move to Earn یا کسب درآمد به‌ازای تحرک است؛ بنابراین کاربران می‌توانند با انجام حرکات ورزشی مانند راه رفتن یا دویدن و البته خرید NFTهای برنامه، کسب درآمد کنند.

از کجا می‌توان قیمت خرید و فروش FITFI را پیدا کرد؟

می‌توانید از صفحه مربوط به ارز Step App، از قیمت FITFIT اطلاع یابید. همچنین برای خریدوفروش FITFI می‌توانید از صرافی‌هایی مانند OKX، هیوبی، Gati.io، بیت مارت، MEXC ،Crypto.com ،Bybit ،Lbank و CoinEx استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره پلتفرم استپ اپ صحبت کردیم. برای اینکه بدانیم Step App چیست نحوه کارکرد، نقشه راه، تیم و توکن‌ها FITFI و KCAL را مورد بررسی قرار دادیم. زمانی زیادی از معرفی پروژه Step App نمی‌گذرد و این پلتفرم هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است؛ به‌همین خاطر نمی‌توانیم درباره عملکرد و سیستم‌های مختلف آن نظر دهیم.

 

منبع : استپ اپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا