مقالاتاخبارترید و ماینینگ

کمرنگ شدن نوسانات بازار؛ شاخص‌های آنچین درباره آینده قیمت بیت کوین چه می‌گویند؟

در روز گذشته شاهد حرکت تعیین کننده‌ای از سمت بیت کوین به بالا یا پایین 30،000 دلار نبودیم و به نظر می‌رسد اگرچه احساسات معامله‌گران همچنان نزولی است، قیمت رمزارز اصلی بازار در حال تثبیت است.

به گزارش کوین دسک، همزمان با روند خنثی بیت کوین، برخی از آلت کوین‌ها عملکرد خوبی را از خود به جا نگذاشتند که نشان می‌دهد در حال حاضر تمایل کمی برای ریسک در میان معامله‌گران کوتاه‌مدت وجود دارد. به عنوان مثال، توکن MANA دیسنترالند در 24 ساعت گذشته در مقایسه با عملکرد تثبیتی بیت کوین، 3٪ کاهش یافت. البته برخی آلت کوین‌ها مانند لایت کوین نیز رشد کردند.

بازار سهام هم در روز گذشته روند مشخصی نداشت و برخی از شاخص‌ها با کاهش و برخی با افزایش مواجه شدند. در همین حال، شاخص نوساناتِ بورس قراردادهای آپشن شیکاگو (VIX) که معیار محبوبی برای تحلیل انتظار بازار در مورد شدت نوسانات (Volatility) است و بر اساس قراردادهای آپشن مبتنی بر شاخص S&P 500 عمل می‌کند، برای چهارمین روز متوالی کاهش یافت.

از دید تکنیکال، به نظر می‌رسد بازارهای جهانی سهام در شرایط فروش بیش از حد قرار دارند و این می‌تواند محرکی برای خریداران کوتاه‌مدت در طول هفته آتی باشد. در مورد بیت کوین نیز تا زمانی که محدوده 30٬000 دلاری حفظ شود، شاهد وضعیت مشابهی خواهیم بود. بر اساس داده‌ها قیمت لحظه‌ای بیت کوین در زمان نگارش خبر 30٬022 دلار است.

افزایش زیان تحقق یافته هولدرها

فشار فروش هفته گذشته باعث افزایش زیان تحقق یافته میان هولدرهای بیت کوین شد. نمودار زیر، زیان تحقق یافته را نسبت به ارزش بازار تحقق یافته نشان می‌دهد که به بالاترین سطوح خود از ماه می (اردیبهشت) سال گذشته و فشار فروش آن زمان رسیده است. معمولا در آغاز یا پایان یک بازار نزولی، مشابه سال‌های 2018 و 2019، شاهد جهش در «زیان تحقق یافته نسبی (Relative Realized Loss)» هستیم.

نمودار زیان تحقق یافته نسبی (زیان تحقق یافته تقسیم بر ارزش بازار تحقق یافته) – این نمودار در ابتدا و انتهای بازار خرسی 2018، مارچ 2020، می 2021 و چند روز گذشته، جهش داشت؛ منبع: گلس‌نود

به گفته گلس‌نود، زیان زمانی رخ می‌دهد که قیمت بازار از میانگین هزینه‌ای که برای خرید یک واحد بیت کوین انجام و در بلاکچین ثبت شده است پایین‌تر برود.

قیمت تحقق یافته نیز با تقسیم مجموع هزینه پرداخت‌ شده برای کوین‌ها در زمان آخرین جابجایی آنها بر عرضه در گردش محاسبه می‌شود. در حال حاضر، قیمت تحقق یافته بیت کوین حدود 23٬000 تا 24٬000 دلار است که سطوح حمایتی مهمی برای این رمزارز محسوب می‌شوند. با این حال، در چرخه‌های نزولی قبلی، بیت کوین پیش از اینکه خریداران دوباره شروع به انباشت کنند، حدود 100 روز پایین‌تر از قیمت تحقق یافته خود معامله شده است.

در حال حاضر داده‌های ثبت شده در بلاکچین خرید قوی در محدوده 30٬000 دلاری را نشان می‌دهند. با این حال، شاخص‌های طولانی‌مدت نشان می‌دهند موج جدید خریدها ممکن است تا زمانی که چرخه نزولی به پایان خود برسد، کوتاه‌مدت باشند. به عنوان مثال، شاخص MVRV که نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی را نشان می‌دهد و اساسا معیاری برای تعیین ارزش منصفانه بیت کوین است و هنوز به پایین‌ترین سطح خود که معمولا در پایان یک بازار نزولی رخ می‌دهد نرسیده است.

نمودار شاخص MVRV نشان می‌دهد که هنوز به کف قیمت نرسیده‌ایم؛ منبع: گلس‌نود

شاخص زیان تحقق یافته نسبی (Relative Realized Loss) با جهشی مواجه شده است که معمولا در ابتدا یا انتهای بازار خرسی دیده می‌شود. همچنین شاخص ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV) نشان می‌دهد بازار هنوز به کف قیمت نرسیده است.

 

منبع : کوین دسک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا