مقالاترمزارز

ارز دیجیتال پولکادات، همه چیز درباره اینترنت بلاک چین‌ها

مقدمه

ارز دیجیتال پولکادات زیرساختی چندزنجیره‌ای دارد و می‌خواهد پیشرفته‌ترین شبکه همتا به همتا را برای بلاکچین ایجاد کند.

یکی از پروژه‌هایی که در این چند سال گذشته در حیطه ارزهای رمزنگاری شده تشکیل شده و بیش‌ترین توجه دنیا را به خودش جلب کرده‌، پروژه ارز دیجیتال پولکادات است. اما به چه دلیل؟ این پروژه جدید تکنولوژی بلاک‌چین، در جست و جوی جایگزین اتریوم با یک شبکه کارآمدتر و مقیاس‌پذیر‌تر است. همچنین، توانایی تبدیل شدن به یک مرکز توسعه شگفت‌انگیز بین زنجیره‌ای و اتصال متقابل بلاک چین‌های گوناگون را ارائه می‌دهد. بی‌شک، همین امر منجر شده است پولکادات (Polkadot) به پروژه‌ای با هدف شگفت‌انگیز بدل شود و این سوال را برای دنبال‌کنندگان این بازار باقی می‌گذارد: آیا به این هدف خواهد رسید؟

ارز دیجیتال پولکادات به زبان ساده

پولکادات، شرط‌بندی گاوین وود (Gavin Wood) بنیانگذار اصلی شبکه رمز ارز اتریوم در مقابل حداکثرسازی بستر بلاک چین است. افزایش دستاوردهای این ارز دیجیتال و محبوبیت آن از زمان راه اندازی و استارت آن در ماه مه 2020 تا حد زیادی خیره کننده بوده است. از آن زمان تا کنون، به گفته کوین گکو (CoinGecko) رمز ارز پولکادات، یکی از ده ارز رمزنگاری شده برتر در بازار ارزهای دیجیتال است.

به زبان ساده، Polkadot‌ (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

 • بلاک چین‌ها را به همدیگر اتصال می‌دهد.
 • کاربران را توانا می‌کند تا به آسانی با چارچوب Substrate خود بلاک چین را بسازند.
 • بلاک چین‌ها در اصل میزبان معاملات و امنیت خودشان در هر شرایطی هستند.
 • بلاک چین‌ها در Polkadot با شبکه‌های دیگری نظیر بیت کوین و اتریوم پل می‌زنند.

تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات

ریشه اصلی این پروژه، ما را به دیدار یکی از چهره‌های مهم و دست اول دنیای بزرگ و متنوع رمزنگاری، یعنی شخصیت پیچیده و مطرحی به اسم گاوین وود، سوق می‌دهد. وود یک توسعه دهنده معروف و مشهور در زمینه فناوری بلاک چین است که قسمتی از تیم توسعه و پردازش ارز دیجیتال اتریوم بود. در اصل، وود جزء توسعه دهندگان و بنیان‌گذاران اصلی و مهم ارزدیجیتال اتریوم به حساب می‌آمد و در همان لِوِل ویتالیک بوترین قرار داشت؛ موقعیتی که حکایت کننده کار و دانش او در این پروژه مخصوص است. به لطف کار و تلاش مستمر وود، ارز دیجیتال اتریوم برخوردار از زبان برنامه نویسی قدرتمند سالیدیتی (Solidity) است که توسط تلاش و کار بی‌وقفه شخص وی ایجاد شده است.

با این وجود، در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، وود تصمیم گرفت که وقت آن رسیده تا برود و پروژه خودش را به صورت جدی شروع کند و کار روی پروژه ارزدیجیتال اتریوم را کنار بگذارد. در آن زمان، ایده وود در این خلاصه می‌شد که پروژه بلاک چین را به صورت حرفه‌ای راه اندازی کند که با آن این توانایی را داشته باشد تا بر نقاط ضعف اتریوم (ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره‌ای و مقیاس‌پذیری آن) ، غلبه پیدا نماید. به همین خاطر، تا ژوئن ۲۰۱۶ وود کار بر روی این پروژه نوین را از سر گرفته بود و در اکتبر سال۲۰۱۶ میلادی بود که اولین ورژن وایت پیپر توسط پولکادات (Polkadot) را به کاربران سراسر جهان ارائه نمود.

با این اقدام، این پروژه مهیج، جنجالی و جالب آغاز به کار کرد. از آن زمان، توسعه پولکادات راه حقیقی خودش را شروع کرد، تا هنگامی که توجه زیادتری از همه نظر به آن جلب شد. چیزی که در اصل امروزه به وضوح و با شفافیت بسیار زیادی قابل مشاهده است.

مزایا و ویژگی‌‌های پولکادات چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال پولکادات، یکی از مهمترین و سریع‌ترین پروژه‌های رشد بلاکچین محسوب می‌شود که در طول سال ۲۰۲۰‌ و اوایل ۲۰۲۱ میلادی شروع به کار کرده است.

بلاک چین‌های نسل نخست و دوم علی‌رغم کلیه نوآوری و پیشرفت‌ها و نقاط قوت فراوان و متنوعی که داشتند، با ضعف‌هایی نظیر، افزایش نجومی و غیرمعقول کارمزدها، سرعت پایین تراکنش‌ها در بازه‌های زمانی خاص، به‌روزرسانی‌های پی‌درپی و هاردفورک‌ها، نیاز به مدیریت توسط اشخاص، عدم توانایی تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به همدیگر و… همراه بوده است. با ورود پولکادات، به خاطر مزایای قابل توجهش و طراحی منحصر به فردی که داراست و نسبت به شبکه‌های سنتی قدیمی یک سر و گردن بالاتر است، باعث شده است که از سایر پلتفرم‎‌های بلاک چینی متمایز شود. در زیر به بعضی از مهم‌ترین و شگفت‌انگیزترین مزیت‌های آن اشاره می‌کنیم:

 • زنجیره‌ای از پردازش داده‌ها و انتقال
 • مقیاس پذیری
 • عدم نیازمندی به انجام هاردفورک جهت ارتقای شبکه
 • ایجاد زنجیره‌های خود به کمک عملیات مستقل
 • مدیریت شفاف و غیرمتمرکز
 • تعامل‌پذیری و قابلیت ارتباط میان زنجیره‌ای

تیم ارز دیجیتال پولکادات

گوین وود (وسط) : نویسنده مقاله فنی مربوط به اتریوم و از بنیانگذاران آن که به خاطر اختلاف نظر، پروژه اتریوم را ترک کرد و بعد به طور جدی پروژه ارز دیجیتال پولکادات را شروع نمود.

بنیاد وب3 (Web3 Foundation):‌ این بنیاد وظیفه حمایت و توسعه ارز دیجیتال پولکادات را برعهده دارد و هدف آن پیشبرد و پرورش اپلیکیشن‌ها و فناوری‌ها مرتبط با پروتکل‌های غیرمتمرکزِ اینترنتی است. همین‌طور بیش‌ترین تاکید این بنیاد بر روی فناوری‌هایی است که با بهره‌گیری از روش‌های رمزنگاری پیشرفته، به پایداری اکوسیستم نسل سوم وب و تمرکز زدایی کمک‌های فراوانی می‌کنند. بنیاد وب ۳ به منظور تحقق و توسعه اهدافش در حوزه تمرکززدایی از اینترنت، با محققانی از شرکت‌های مختلف و گوناگون مثل اینریا پاریس، شرکاری سرمایه‌گذار خود در حوزه ارزهای دیجیتال نظیر پلی چین کپیتال، توسعه‌دهندگان شرکت پریتی تکنالجیز، همکاری و شراکت می‌کند. به صورت کلی می‌توان محوریت اصلی فعالیت‌ها و تلاش‌های بنیاد وب۳ را به شکل زیر بیان کرد:

 • پروتکل‌های پیام رسانی رمزنگاری شده و فناوری‌های نوآورانه در حوزه بلاک چین
 • زیرساخت‌های مرتبط و ویژه با شبکه‌سازی همتا به همتا
 • مکانیزم‌های مخصوص و ویژه اقتصاد کریپتو
 • سیستم‌های انتشار و دخیره داده‌ها و اطلاعات

این بنیاد، علاوه بر این مواردی که گفته شد، ماموریت ساخت ارز دیجیتال پولکادات را به ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی شرکت پریتی تکنالجیز نظیر پیتر چابن (Peter Czaban)، رابرت هابرمایر‌ (Robert Habermeier) و دکتر گوین وود (Gavin Wood) واگذار کرده است.

آینده شبکه پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات در این اواخر و پس از تکمیل سیستم پیام رسان XCMP و فرایند مزایده پاراچین‌ها، به بیش‌ترین و وسیع‌ترین میزان و حد توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و نحوه و زمان انجام این تغییرات و کلیه موارد این چنینی، همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

مزایای ارز دیجیتال پولکادات برای کاربران

کاربران پولکادات می‌توانند خیلی راحت از مزایای این رمز ارز بهره‌مند شوند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • سرمایه گذاران می‌توانند به کمک Staking‌ با استفاده از یک ویژگی اساسی، سود به‌دست آورند. در این ویژگی هر ساله با افزایش 10 درصدی تعداد DOTهایی که در حساب کاربر در حال گردش هستند، می‌توانند سهم lion از پولکادات جدید را دریافت کنند.
 • در این شبکه ذینفعان این توانایی را دارند تا در نقش‌های گوناگون، عهده دار خصیه‌های متمایزی شوند و هم اعتبارسنج و هم یک Nominator باشند. از یاد نبرید که لازمه به عهده گرفتن نقش‌ها این است که Stakerها در مدت زمانی حداقل به طور میانگین 28 روز، مقدار معینی از DOT را در یک قرارداد هوشمند به صورت دلخواه قفل کنند.
 • وظیفه اعتبارسنج‌ها جمع کردن و تایید محتوای بلوک‌ها به طور دقیق بر روی زنجیره Relay است که برای کاربران یک مزیت عمده محسوب می‌شود.

گفتار پایانی

در این مقاله به معرفی کامل و جامعی از ارز دیجیتال پولکادات، مزایای آن و معرفی تفاوت شبکه آن نسبت به بلاک چین‌های نسل دوم و سوم و… پرداختیم. ارز دیجیتال پولکادات که هم اکنون رمز ارزی نوپا و تازه وارد است، این توانایی را داشته است که نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپای دیگری که هم اکنون مورد معامله کاربران قرار گرفته‌اند، به خوبی پیشرفت کند و کاربران متنوع و زیادی را به سمت خودش جذب نماید. همین‌طور این ارز دیجیتال برخوردار از کیف پول‌های گوناگون و متعددی است که دارای تنوع بسیار زیادی هستند و کاربران خود را برای انتخاب، راحت‌تر می‌کند. همچنین دانستید که افزایش دستاوردهای این ارز دیجیتال و محبوبیت آن از زمان راه اندازی و استارت آن در ماه مه 2020 تا حد زیادی خیره کننده بوده است. از آن زمان تا کنون، به گفته CoinGecko رمز ارز پولکادات، یکی از ده ارز رمزنگاری شده برتر در بازار ارزهای دیجیتال است.

منبع : وال هالا کریپتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا