مقالاتترید و ماینینگمفاهیم پایه

پورتفوی ارز دیجیتال

ساخت پورتفوی ارز دیجیتال به بهترین شکل از دغدغه‌های سرمایه گذاری روی رمز ارزها است که در این مطلب، اصول ایجاد یک پورتفولیو را آموزش می‌دهیم.

ساخت بهترین پورتفوی ارز دیجیتال زیاد با تشکیل یک سبد سرمایه گذاری تفاوتی ندارد. شما به راحتی می‌توانید طبق سود مورد نظر و استراتژی سرمایه گذاریتان، ریسک سبد سرمایه گذاری خودتان را به حداقل برسانید. تنها کاری که برای شروع نیاز دارید انجام دهید، تنوع دادن در پورتفوی خود بین بهترین ارزهای دیجیتال است.

این که تا چه حد باید در ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال خود تنوع دهید، جای بحث دارد. هم تنوع دادن و هم ندادن، مزیت‌ها و معایبی به دنبال دارد. با این حال، به طور کلی تنوع دادن تا حدی، بسیار خوب است. شما با نگهداری دارایی‌های ارز دیجیتال مختلف (از جمله استیبل کوین‌ها) در سبد خود، ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهید. همچنین اطمینان حاصل می‌کنید که تخصیص دارایی‌تان را به مرور دوباره متعادل می‌کنید.

شما می‌توانید برای مدیریت راحت‌تر پورتفوی‌ خود، از واسطه‌های ساخت و مدیریت پورتفولیو ارز دیجیتال استفاده کنید و یا این کار را به صورت دستی و سنتی در یک صفحه گسترده مانند اکسل انجام دهید. بعضی از این واسطه‌های مدیریت سبد، مستقیما به والت و یا صرافی ارز دیجیتال شما متصل می‌شوند و این فرایند را برایتان آسان می‌کنند.

شروع سرمایه گذاری در رمز ارزها به آسانی خرید اولین بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و یا هر ارز دیجیتال دیگری است. در حالی که بعضی از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند که ارزهای دیجیتال بزرگ‌تر را خرید و هولد (نگه‌داری) کنند، برخی از سرمایه‌گذاران بیشتر علاقه به سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها دارند. اما کدام یکی از این‌ها بهترین راه برای سرمایه گذاری است؟ احتمال موفقیت شما با ساخت بهترین پورتفولیو ارز دیجیتال و تخصیص منظم دارایی، بیشتر است. این متعادل سازی کاملا به میزان ریسک پذیری شما بستگی دارد. ساخت پورتفوی ارز دیجیتال کار سختی نیست و نتایج مثبت را به معنای واقعی کلمه می‌توانید مشاهده کنید.

پورتفوی ارز دیجیتال

پورتفوی ارز دیجیتال سبدی از ارزهای رمزپایه مختلف است که یک سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر برای خود تشکیل می‌دهد. بهترین پورتفولیو ارز دیجیتال معمولا شامل تنوعی از دارایی‌های مختلف، از جمله آلت کوین‌ها و محصولات قابل سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها می‌شود. در واقع این همان تشکیل پورتفوی سرمایه گذاری در بازارهای سنتی است، با این تفاوت که شما در یک کلاس دارایی (ارز دیجیتال) متمرکز هستید. شما می‌توانید سبد سرمایه گذاری‌تان را به صورت دستی و با یک صفحه‌گسترده ساده پیگیری کنید، و یا از ابزار و نرم‌ افزار‌های تخصصی برای محاسبه دارایی‌ها و سود خود استفاده کنید. یک پیگیری پورتفوی خوب می‌تواند بسیار مفید واقع شود. رهگیری معاملات برای معامله‌گران روزانه و کوتاه مدت امریست ضروری، اما این رهگیری برای سرمایه‌گذاران بلند مدت و هولدرها هم نقش اساسی ایفا می‌کند.

متنوع سازی و تخصیص دارایی چیست؟

شما باید به هنگام ساخت پورتفوی ارز دیجیتال، با مفهوم متنوع سازی و تخصیص دارایی، آشنا باشید. تخصیص دارایی‌ها به سرمایه گذاری در چندین طبقه دارایی (رمز ارزها، سهام، اوراق قرضه، فلزات گرانبها، پول نقد و …) اشاره دارد. متنوع سازی به توزیع بودجه سرمایه گذاریتان در بین دارایی‌های مختلف موجود در یک طبقه دارایی مشخص گفته می‌شود. برای مثال شما می‌توانید پورتفوی سهام خود را با سرمایه گذاری در چندین صنعت متفاوت مانند کشاورزی، فناوری، انرژی و بهداشت و درمان، متنوع سازی کنید. به طور کلی هر دوی این استراتژی‌ها خطر شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

از نظر فنی، رمز ارزها یک طبقه دارایی واحد هستند. شما در ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال می‌تواند با خرید محصولات، کوین‌ها و توکن‌هایی که اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند، سبد خود را متنوع سازی کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید یک سبد سرمایه گذاری متنوع با %40 بیت کوین، %30 استیبل کوین، %15 ان اف تی‌ (NFTs) و %15 آلت کوین، تشکیل دهید.

ساخت پورتفوی ارز دیجیتال متنوع در مقابل غیرمتنوع

اکثر توصیه‌ها به شما می‌گوید که بهترین پورتفوی ارز دیجیتال، پورتفولیو متنوع است. در حالی که این یک استاندارد برای سرمایه‌گذاران است، اما مزیت‌ها و معایبی در پخش کردن بودجه شما بین دارایی‌های مختلف وجود دارد. همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، متنوع سازی ریسک و نوسانات سبد شما را کاهش می‌دهد. ضررها را می‌توان با سود دارایی دیگر جبران کرد و سبد شما را پایدار نگه داشت. کوین‌های مختلف فرصت‌های بیشتری برای گرفتن سود در پورتفولیوی شما دارند. البته که هر سرمایه گذاری شما برنده نخواهد بود، اما با تخصیص دارایی درست و تنوع دادن به سبد، احتمال بیشتری برای کسب سود در دراز مدت خواهید داشت.

با این حال، هر چه که پورتفولیوی شما بیش‌تر متنوع باشد، از روند کلی بازار بیشتر تاثیر می‌گیرد. بیشتر معامله‌گران و سرمایه‌گذارها به دنبال شکست دادن بازار با کسب سود بیشتر هستند. یک سبد سرمایه گذاری که بیش از حد متنوع است، باعث می‌شود عملکردش به میانگین عملکرد کل ارزهای بازار نزدیک‌ شود. اما یک سبد موفق با تنوع کمتر ممکن است بازدهی بیشتری از حتی میانگین عملکرد بازار داشته باشد. در یک سبد بسیار متنوع دارایی‌های پرسود می‌توانند با ارزهایی که بدترین عملکرد را دارند، متعادل شوند.

همچنین مدیریت یک پورتفولیو ارز دیجیتال متنوع به زمان و بررسی بیشتری نیاز دارد. شما برای یک سرمایه گذاری صحیح باید بدانید که چه چیزی را می‌خرید. با داشتن یک سبد بزرگ، شانس درک درست همه چیز را در خودتان کاهش می‌دهید. اگر پورتفوی ارز دیجیتال شما بر روی بلاک‌چین‌های مختلف باشد، شما مجبور به استفاده از چندین والت و صرافی برای دسترسی به دارایی‌هایتان می‌شوید. تصمیم ساخت پورتفوی ارز دیجیتال متنوع یا غیر متنوع با شماست، اما داشتن مقداری تنوع همیشه توصیه می‌شود.

انواع مختلف ارز دیجیتال برای ساخت بهترین پورتفولیو

بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال بوده و بزرگ‌ترین مارکت کپ در بازار را دارد. اما همانطور که گفته شد، بهترین پورتفوی ارز دیجیتال شامل مجموعه‌ای از کوین‌های مختلف برای پایین آوردن ریسک است. بیایید تعدادی از این دسته بندی‌ها را با هم بررسی کنیم.

کوین‌های پرداخت

امروزه پیدا کردن کوین‌های جدیدی که بر روی پرداخت‌ها متمرکز هستند، بسیار دشوار است. اما اگر شما به زمان پیدایش ارزهای دیجیتال نگاه بیاندازید، بیشتر پروژه‌ها سیستم‌هایی برای انتقال ارزش بودند. بیت کوین شناخته شده‌ترین رمز ارز در حوزه پرداخت است. اما ما در این جا ارزهایی مانند ریپل (XRP)، بیت کوین کش (BCH)، لایت کوین (LTC) و تعدادی دیگر را نیز داریم. این کوین‌ها اولین نسل از ارزهای دیجیتال بودند که قبل از اتریوم و معرفی قراردادهای هوشمند وجود داشتند.

استیبل کوین‌ها

یک استیبل کوین (ارز پایدار و با ثبات)، رمز ارزی است که ارزش آن از یک دارایی دیگر (پشتوانه آن) مانند ارزهای فیات و یا فلزات گرانبها گرفته می‌شود. تتر (USDT) مثالی از یک استیبل کوین است که پشتوانه آن ارز فیات دلار بوده و ارزشش به صورت یک به یک با دلار برابر است. پکس گلد (PAXG) هم یک استیبل کوین است که از سیستمی مشابه استفاده می‌کند، اما از طلا به عنوان پشتوانه خود استفاده می‌کند. ارزش هر پکس گلد برابر با قیمت یک اونس طلای تروا (کمی بیش از 31.5 گرم) است. در حالی که از نظر کسب سود، استیبل کوین‌ها لزوما بازدهی زیادی ندارند، اما همانطور که از نامشان پیداست، ثبات و پایدار بودن را در سبد شما ایجاد می‌کنند.

بازار ارز دیجیتال پرنوسان است، پس شما به چیزی در پورتفوی خود نیاز دارید که نوسان سبدتان را به بهترین شکل ممکن کم کند. اگر استیبل کوین شما دارای پشتوانه‌ای خارج از حوزه کریپتو (مانند دلار و طلا) باشد، ریزش بازار کریپتو بر روی آن تاثیر نمی‌گذارد. همینطور اگر زمانی بخواهید داراییتان را از یک کوین و یا پروژه خارج کنید، به سرعت می‌توانید آنها را به یک استیبل کوین با پشتوانه دلار مانند تتر (USDT) تبدیل کنید تا از سود خود محافظت کنید. تبدیل کردن کوین خود به یک ارز فیات (مانند ریال) فرآیند زمانبری نسبت به تبدیل آن به یک استیبل کوین است. اضافه کردن استیبل کوین‌ها در ساخت یک پورتفولیو ارز دیجیتال، می‌تواند کمک بزرگی به تشکیل بهترین پورتفوی ارز دیجیتال باشد.

توکن‌های اوراق بهادار

یک توکن اوراق بهادار (Security tokens) درست مانند اوراق‌های بهادار سنتی، می‌تواند منعکس کننده چیزهای زیادی باشد. این چیزها می‌تواند سهام یک شرکت، اوراق قرضه صادر شده توسط یک پروژه و یا حتی حق رای در یک پروژه باشد. در این توکن‌ها اوراق قرضه به طور موثر دیجیتالی شده‌اند و روی بلاک چین قرار گرفته‌اند. این موضوع همچنین این معنی را می‌دهد که این توکن‌ها با نمونه‌های سنتی اکثرا تحت مقررات یکسانی قرار می‌گیرند. به همین دلیل توکن‌های امنیتی زیر نظر قانون‌گذارهای محلی هستند و باید قبل از صدور، مراحل قانونی را طی کنند.

توکن‌های کاربردی

یک توکن کاربردی (Utility token) به عنوان ابزار کاربردی در یک سرویس و یا محصول عمل می‌کند. برای مثال BNB و ETH هر دو توکن کاربردی هستند. علاوه بر این، شما می‌توانید از آن‌ها برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها زمانی که قصد انجام عملیاتی در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) را دارید، استفاده کنید. پروژه‌های زیادی توکن کاربردی خودشان را با هدف جذب سرمایه در زمان راه‌اندازی، ایجاد می‌کنند. ارزش یک توکن از نظر تئوری، ارتباط مستقیمی با ارزش کاربردی که پروژه آن ارائه می‌‌دهد دارد. در ساخت بهترین پورتفوی ارز دیجیتال، توکن‌های کاربردی نقش مهمی دارند.

توکن حاکمیتی

شما می‌توانید با نگه‌داری یک توکن حاکمیتی (Governance token)، در یک پروژه دارای حق رای باشید و حتی سهمی از درآمد آن پروژه داشته باشید. شما این توکن‌ها را بیشتر می‌توانید در پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند پنکیک سواپ، یونی سواپ و یا سوشی سواپ پیدا کنید. درست مانند توکن‌های کاربردی، ارزش یک توکن‌ حاکمیتی نیز به طور مستقیم با موفقیت پروژه ارتباط مستقیم دارد.

محصولات مالی کریپتویی برای ساخت بهترین پورتفوی ارز دیجیتال

بهترین پورتفولیو ارز دیجیتال فقط شامل نگه‌داری چند کوین مختلف نمی‌شود. محصولات مالی کریپتو در تنوع بخشیدن به ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال‌ شما کمک زیادی می‌کنند. به این موضوع می‌توانید مانند سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی، صندوق‌های ETF و یا صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک به جای خرید و نگه‌داری فقط سهام، فکر کنید. تعداد انبوهی از محصولات وجود دارد که شما می‌توانید در شبکه‌های بلاک چین و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) در آن‌ها سرمایه گذاری کنید.

چطور بهترین پورتفوی ارز دیجیتال را برای خود تشکیل دهیم

هر سرمایه گذار یا معامله گر، نظرهای مختلفی در ساخت یک پورتفوی ارز دیجیتال دارند. اما تعدادی قانون کلی وجود دارد که ارزش بررسی کردن را دارند.

  1. پورتفوی خودتان را بین سه دسته پر ریسک، ریسک متوسط و کم ریسک تقسیم کنید و به هر یک از آن‌ها وزن مناسبی بدهید. پورتفویی که دارای بخش بزرگی از دارایی‌های پر ریسک است، قطعا پورتفولیو خوبی نیست. این سبد ممکن است به شما شانس کسب سودهای بزرگ را بدهد، اما همان قدر هم می‌تواند دلیل ضررهای بزرگ باشد. ریسک‌پذیری شما تعیین کننده این است که چه چیزی برای شما مناسب است، اما در کل سعی کنید ترکیبی از سه مدل گفته شده را در ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال خود استفاده کنید.
  2. همیشه مقداری استیبل کوین را برای تامین نقدینگی پورتفوی خود، به سبدتان اختصاص دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند که اگر زمانی فرصت طلایی برای سرمایه گذاری در یک دارایی به خصوص را پیدا کردید، نقدینگی مورد نیاز برای این کار را داشته باشید.
  3. پورتفوی خود را در صورت نیاز مجددا متعادل سازی کنید. بازار ارزهای دیجیتال به شدت پر نوسان است و تصمیم شما باید همواره بر اساس وضعیت لحظه بازار، تغییر کند.
  4. سرمایه‌های جدید را به صورت استراتژیک به حوزه‌های مختلف تخصیص دهید تا از سنگین شدن وزن هر یک از حوزه‌های پورتفوی خود جلوگیری کنید. اگر از یک دارایی سود بزرگی کسب کنید، می‌تواند برایتان وسوسه انگیز باشد که پول بیشتری به آن تزریق کنید. اجازه ندهید که درگیر طمع شوید و به این فکر کنید که در چه چیزی بهتر است سرمایه جدیدتان را وارد کنید.
  5. تحقیقات شخصی خودتان را انجام دهید. شما واقعا نمی‌توانید این توصیه قدیمی را نادیده بگیرید. شما در حال سرمایه گذاری پول خود هستید، پس برای ساخت بهترین پورتفوی ارز دیجیتال فقط به توصیه دیگران متکی نباشید.
  6. فقط با پولی وارد سرمایه گذاری شوید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. شما نمی‌توانید بهترین پورتفولیو ارز دیجیتال را تشکیل دهید، اگر که برای آن درگیر استرس شده باشید. اگر در بازار اتفاق وحشتناکی بیفتد، نباید عواقب جدی برای زندگی شما داشته باشد.

ابزارهای رهگیری پس از ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال

یک رهگیری کننده پورتفو، برنامه‌ یا خدماتیست که به شما اجازه رهگیری حرکات رمزارزهایی که هولد کرده‌اید را می‌دهد. در این ابزارهای کمکی می‌توانید ببینید که تخصیص فعلی شما چگونه با اهداف بلندمدتتان مطابقت دارد و پیشرفت خود را دنبال کنید.

کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین ابزار بررسی قیمت است که امکان ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال را در سایت خود ایجاد کرده است. این رهگیری کننده پورتفو به صورت رایگان برای دسکتاپ و تلفن همراه در دسترس است. شما برای استفاده از این ابزار مدیریت پورتفو، باید دارایی‌ها را به صورت دستی وارد کنید، زیرا به والت و یا صرافی شما متصل نمی‌شود. همچنین یک ویژگی وجود دارد که شما می‌توانید قیمت خریدتان را در آن وارد کنید تا سودتان را به طور دقیق محاسبه کند.

کوین گکو

کوین گکو بیشتر به عنوان ابزاری برای بررسی قیمت ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. اما این شرکت هم ویژگی مدیریت پورتفو را دارد. این ویژگی به صورت رایگان در دو نسخه مرورگر و تلفن همراه در دسترس است. اگر قبلا از کوین گکو استفاده کرده‌اید، ویژگی مدیریت پورتفوی ارز دیجیتال این سرویس نیز ارزش امتحان کردن را دارد.

دلتا

دلتا یک اپلیکیشن موبایل است که به شما این امکان را می‌دهد تا سبد کریپتویی و سرمایه گذاری‌های سنتی خودتان را به طور همزمان مدیریت کنید. این اپلیکیشن می‌تواند به 20 صرافی مانند بایننس و تعدادی والت، متصل شود. دلتا در دو نسخه رایگان و پولی وجود دارد.

جمع بندی

بازار ارز دیجیتال بسیار از روند بیت کوین تاثیر می‌گیرد. اما این موضوع دلیل نمی‌شود که پورتفوی خود را بهینه‌سازی نکنید. سرمایه گذاری در دارایی‌های متنوع کریپتویی می‌تواند برخی از ضررهای ناشی از سقوط بیت کوین را جبران کند. بنابراین همیشه ارزش این را دارد که سبد خود را متنوع تشکیل دهید. به یاد داشته باشید که برای بهینه سازی پورتفولیو شما، نکات بیشتری از نگه‌داری چندین کوین متنوع در سبدتان، وجود دارد. داشتن یک استراتژی به ساخت پورتفولیو ارز دیجیتال مناسب، با هدف کم کردن ریسک، کمک زیادی می‌کند.

منبع : وال هالا کریپتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا