ترید و ماینینگمفاهیم پایهمقالات

فومو یا ترس از دست دادن FOMO

در بازارهای مالی، فومو به حالتی اطلاق می‌شود که در آن معامله‌گر دچار حس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری است اما به محض گرفتن تصمیم اشتباه، ضرر زیادی را متحمل میشود؛ دلیل این امر هم مقطعی بودن فومو است که بعد از فروکش کردن احساسات، از بین می‌رود. همچنین بازار ارز‌های دیجیتال به دلیل اینکه در چند سال گذشته رشد بسیاری زیادی داشته است، یکی از بازارهای پرچم‌دار و مستعد ایجاد فومو محسوب می‌شود.

فومو چیست؟

فومو FOMO کوتاه شده عبارت Fear Of Missing Out به معنای ترس از دست دادن است. زمانی که فرد دچار این موضوع مى‌شود، خیال می‌کند که در حال از دست دادن فرصت خیالی خودش است و یک کار هیجان انگیز انجام می‌دهد. فومو در زمان خرید ارز دیجیتال باعث می‌شود که شخص فکر کند نسبت به سایر اعضای فعال در بازار، عقب افتاده است و اقدام به کاری می‌کند که باعث شکست می‌شود.

فومو دربرگیرنده ی ترس و واهمه ی «جا ماندن از جهان» است. کاربر وقتی به اینترنت متصل نیست این احساس را دارد که جهان به‌ مانند رودخانه‌ای پیش می‌رود و او به شکل سرزنش‌آمیزی در جای خود دچار سکون و سکوت شده است.

فومو در بازارهای مالی به چه معناست؟

در بازارهای مالی، فومو به حالتی گفته می‌شود که در آن شخص در از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری تردید و ترس دارد. به طور مثال، فردی با پرس و جو دریافت کرده است اگر در جایی از بازارهای مالی مثل صرافی آنلاین ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند، سودی به دست خواهد آورد. به عبارت دیگر این فرد نمی‌خواهد فرصت سرمایه‌گذاری که برای او مهیا شده است را از دست بدهد.

در حال حاضر افراد زیادی در بازار هستند که می‌‍‌ترسند قیمت ارز دیجیتال مثل سایر قیمت‌ها بالا برود و آن‌ها از کسب سود جا بمانند. به همین دلیل است که سیل نقدینگی هیجانی وارد هر یک از ارزهای دیجتال می‌شود و قیمت به صورت کاذب بالا می‌رود و ارزش ذاتی برای خرید ارز دیجیتال در نظر گرفته نمی‌شود. این بالا رفتن قیمت‌ها و فومو از جاماندن و خریدهای هیجانی، حباب را مدام بزرگتر و بزرگتر می‌کند تا جایی که سرمایه هوشمند، یا پول هوشمندی که دست نهنگ است، از بازار عقب می‌کشد و این قیمت‌های بالا، منجر به سقوط سنگین قیمت می‌شود. دلیل این امر هم مقطعی بودن فومو است که بعد از فروکش کردن احساسات، از بین می‌رود.

تاثیر فومو در  خرید رمز ارز از صرافی ارز دیجیتال

بازار ارز‌های دیجیتال به دلیل اینکه در چند سال گذشته رشد بسیاری داشته است، یکی از بازارهای مستعد از نظر ایجاد فومو است. اغلب در بین معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی، بیشتر از سایر بازارهای مالی، فومو ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد بعد از رؤیت یک رشد خوب در بازار، به دنبال این هستند که بازار روند صعودی خود را ادامه بدهد و سودهای کلان عاید آن‌ها شود. لذا به دلیل ترس از دست رفتن فرصت خرید (فومو) احساسات بر منطق غلبه می‌کند و در نهایت با یک تصمیم اشتباه، ضررهای هنگفتی خواهند کرد.

بسیاری از افراد در بازار ارزهای دیجیتال منتظر این هستند که قیمت بیت کوین در عرض یک شب رکورد بزند، یا شرایط بازار به نحوی جلو برود که نوسانات قیمتی زود منجر به سود شود. خیلی از افراد زمانی که ۱۰ درصد معاملات بازار رشد می‌کند، دچار فومو می‌شوند و تحت تاثیر احساسات شدید، پول بی‌منطق را وارد بازار می‌کنند و در نتیجه حباب تشکیل می‌دهند. این افراد در قیمت‌های نجومی اقدام به خرید می‌کنند و به دلیل احساساتی شدن، در انتظار این هستند که قیمت بیت کوین بالای ۱۰۰ هزار دلار برود! غافل از اینکه رسیدن بیت کوین به این قیمت، زمان‌بر خواهد بود. سایر رمز ارزها نیز از همین شرایط برخوردار هستند و برای جلوگیری از احساسات، باید به کمک عقل، علم و منطق وارد زمین معامله شوید.

روش‌های مقابله با فومو در خرید ارز دیجیتال

نتایج بسیاری از آمارها حاکی از آن است که معامله‌گران در بسیاری از بازارهای مالی، دچار فومو می‌شوند و این موضوع در ارزهای دیجیتال بیشتر از سایر بازارها است:

  • استراتژی سرمایه‌گذاری خود را تغییر بدهید.
  • اخبار را فقط از منابع رسمی دنبال کنید.
  • از استرسی که شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌کنند دور شوید.
  • برای فرصت‌هایی که از دست داده‌اید خود را ندامت نکنید.
  • سعی کنید پلن‌های موثری برای قدم‌های خود بردارید.
  • طمع نکنید.
  • با آگاهی تصمیم بگیرید.
  • دانش خود را در زمینه علم تحلیل تکنیکال افزایش دهید.
  • روندهای بازار را برای خودتان تحلیل کنید.

استراتژی در سرمایه‌گذاری بهترین راهی است که به کمک آن می‌توانید در مقابل فومو ایستادگی کنید. در واقع استراتژی در بازارهای مالی در برگیرنده کلیه مواردی است که در بالا شرح داده شده است. با استراتژی می‌توانید مهارت سرمایه‌گذاری، ورود پول و خروج پول را به روش منطقی انجام دهید و بدون در نظر گرفتن حرف اخبار و رسانه، مسیری که برای خودتان ترسیم کرده‌اید را طی نمایید. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید استراتژی درستی داشته باشید، بایستی دانش خودتان را در زمینه علم تکنیکال بالا ببرید و به کمک پیش‌بینی نمودارها، اقدام به خرید و فروش کنید.

سخن پایانی

استراتژی، دشمن فومو در خرید ارز دیجیتال است. ضرر کردن و از دست دادن سرمایه در بازارهای مالی یک امر غیرقابل اجنتاب است؛ ولی با کمک استراتژی می‌توانید تا حد بسیار زیادی جلوی حرکت‌های اشتباه را بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا حد بسیار زیادی از اخبار و شایعاتی که دهان به دهان می‌شوند، دوری کنید! همانطور که گفته شد، فومو در ارز دیجیتال بیشتر از سایر بازارهای مالی است و برای اینکه بتوانید موفق عمل کنید، باید مهارت‌های خودتان در زمینه‌های بالا را تقویت نمایید.

منبع : وال هالا کریپتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا