مقالاتترید و ماینینگرمزارز

ارز دیجیتال آرویو Arweave

مقدمه

سال‌هاست که سرعت رشد و گسترش فناوری رایانش ابری توجه توسعه‌دهندگان بلاکچین را به خود جلب کرده است. از سال ۲۰۱۶ پروتکل‌هایی همچون فایل کوین، Sia و Storj ذخیره‌سازی فایل به‌وسیله تکنولوژی بلاکچین را آغاز کردند. یکی از شبکه‌های ارائه‌دهنده سرویس ذخیره‌سازی دائمی و غیرمتمرکز آرویو (Arweave) است.

شبکه آرویو Arweave

توسعه‌دهندگان آرویو ادعا می‌کنند که ذخیره‌سازی دائمی فایل قابلیتی است که حتی شرکت‌های پردازش ابری هم قادر به ارائه آن نیستند. Arweave به‌ جای رقابت با شرکت‌های قدیمی بر سر هزینه و ارتقاء عملکرد، دنبال راه‌اندازی سرویسی است که به‌وسیله آن، کاربرانی که فضای دیسک خالی دارند را به کاربران نیازمند فضای ذخیره‌سازی دائمی متصل کند.

آرویو در واقع یک پروتکل غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که به کاربران امکان ذخیره داده‌ها و برنامه‌ها را در یک سرویس اینترنتی دائمی به‌نام پرماوب (Permaweb) می‌دهد. برای ذخیره‌ داده در بلاکچین Arweave، باید هزینه آن را به‌صورت کوین بومی شبکه یعنی AR بپردازید. ماینرهای آرویو این رمزارزها را در ازای استخراج بلاک‌های جدید که محل ذخیره‌سازی داده‌ها هستند، دریافت می‌کنند.

شبکه آرویو چطور کار می‌کند؟

برای درک بهتر اینکه شبکه Arweave چیست باید با لایه‌های زیرین شبکه آشنا شوید؛ آرویو از یک ساختار داده جدید به‌ نام Blockweave، مکانیسم اجماع منحصربه‌فرد تحت عنوان گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر (SPoRA)، سیستم رتبه‌بندی وایلد فایر (Wildfire) و سیستم ارتباط داده Blockshadows استفاده می‌کند. در ادامه هر کدام از این موارد را به‌صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

بلاک‌ویو (Blockweave)

فناوری اصلی که به آرویو قدرت می‌بخشد Blockweave است. درست همانند بلاکچین که زنجیره‌ای از بلاک‌های حامل تراکنش را به یکدیگر متصل می‌کند، بلاک‌ویو هم زنجیره بلاکچینی است که منحصراً برای آرویو طراحی شده؛ در واقع مجموعه‌ای از بلاک‌های حاوی داده‌ است که به چندین بلاک قبلی شبکه متصل هستند.

در پروتکل آرویو، ماینرها تشویق می‌شوند تا اطلاعات ذخیره‌سازی‌شده در شبکه را تکثیر کنند و در ازای این کار کوین AR دریافت کنند. نودها می‌توانند به‌ صورت اختیاری بخشی از بلاکچین یا همه آن را ذخیره‌ کنند؛ یعنی نیازی نیست که یک نود جدید همه اطلاعات بلاکچین را دانلود و همگام‌سازی کند. در عوض می‌تواند آخرین بلاک را دانلود کند. درون بلاک آخر زنجیره آرویو موارد زیر یافت می‌شود:

  • هش بلاک (Blockhash): لیستی از هش تمام بلاک‌های قبلی
  • لیست کیف پول (Wallet list): فهرستی از همه کیف پول‌های فعال

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر (SPoRA)

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر یا Succinct Proofs of Random Access (به‌اختصار SPoRA) نوع جدیدی از مکانیسم اجماع است که توسط توسعه‌دهندگان Arweave طراحی شده است؛ تا پیش از بلاک ۶۳۳۷۲۰ آرویو از گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات دسترسی (PoA) به‌منظور اجماع استفاده می‌کرد.

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر ۲ ویژگی مهم دارد که مشکلات گواه اثبات دسترسی را برطرف می‌کند؛ سود حاصل از استخراج را با سرعت دسترسی به داده همتراز می‌کند. یعنی انگیزه لازم را برای ماینرها ایجاد می‌کند که داده‌ها را با سرعت بالاتری تکثیر کنند. ضمن اینکه نسبت به PoW انرژی کمتری برای حفظ و پایداری شبکه نیاز دارد.

سیستم رتبه‌بندی وایلد فایر (WildFire)

آرویو از یک سیستم نوآورانه برای ایجاد شبکه‌ای از نودها که قادر به ذخیره‌سازی داده و دسترسی به داده‌ها هستند استفاده می‌کند. این سیستم وایلدفایر (Wildfire) نامیده می‌شود. در اصل وایلدفایر یک سیستم رتبه‌بندی است که به ساخت سریع بلاک‌ها و توزیع داده‌ها کمک می‌کند. نودهایی که امکان دسترسی و سرعت بهتری برای آپلود و دانلود داده فراهم می‌کنند، رتبه بهتری در سیستم کسب می‌کنند. نودهایی که خدمات پایین‌تر از سطح استاندارد ارائه می‌دهند، رتبه پایین‌تری گرفته و به‌مرور توسط شبکه حذف می‌شود. به این طریق شبکه عملکرد سریع خود را حفظ می‌کند.

سیستم ارتباط داده بلاک شادوز (BlockShadows)

آرویو یک سیستم ارتباط داده که به آن Blockshadows گفته می‌شود را ایجاد کرده است؛ بلاک شادوز این امکان را می‌دهد که حجم داده‌های ارسالی شبکه در هر بلاک به میزان قابل توجهی کاهش یابد. آرویو با استفاده از روش بلاک‌شادو به صورت تئوری قادر است حدود ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش ‌کند.

خدمات شبکه Arweave چیست؟

هدف اصلی آرویو ارائه فضا برای ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات است. بنابراین شما می‌توانید به‌عنوان ماینر شبکه Arweave فعالیت کنید. برای این کار ابتدا باید کیف پول سازگار با کوین AR را راه‌اندازی کنید. برای شروع استخراج نیازی به دانلود ذخیره کل BlockWeave ندارید. با این وجود هر چقدر داده‌های بیشتری را ذخیره‌سازی کنید، پاداش بیشتری هم از شبکه دریافت خواهید کرد. در حال حاضر امکان ماینینگ تنها برای کابران سیستم عامل لینوکس فراهم است. برای بهینه‌سازی عملیات استخراج باید ۳ فاکتور فضای هارد درایو، پهنای باند و قدرت پردازشی را در نظر داشته باشید. توسعه‌دهندگان برای ماینرها استفاده از RAM ۸ گیگابایتی و CPU را توصیه می‌کنند.

از سایر سرویس‌های پروتکل Arweave می‌توان به کیف پول تحت وب آرویو، سرویس ایمیل Weavemail و پروتکل کاربردی Permaweb اشاره کرد.

آشنایی با رمزارز Arweave

شبکه آرویو کوین بومی خود را دارد که با نماد AR شناخته می‌شود. کاربران هزینه ذخیره‌سازی داده‌های خود در شبکه را با AR می‌پردازند. در واقع ماینرها برای ذخیره‌سازی دائمی و نامحدود اطلاعات در شبکه آرویو دریافت می‌کنند.

عرضه کل رمزارز آرویو 64598643 واحد بوده و از این مقدار حدود 50108502 واحد AR در گردش است. رمزارز Arweave در حال حاضر رتبه 83 را در بین همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن 782 میلیون دلار و حجم معاملات 24 ساعته آن 67.6 میلیون دلار است. قیمت Arweave در زمان نگارش این مقاله 23.25 دلار است. این رمزارز در تاریخ 11 بهمن 1398 با کمترین قیمت0.29 دلار و در تاریخ 14 آبان 1400 با بیشترین قیمت 86.7 دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروژه Arweave

پروژه آرویو ابتدا به‌عنوان Archain در آگوست ۲۰۱۷ معرفی شد و سپس در فوریه ۲۰۱۸ به Arweave تغییر برند داد و شبکه اصلی آن به‌صورت رسمی در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان نقشه راه رسمی این پروژه را منتشر نکرده‌اند؛ اما هر سه ماه یکبار یا هر ماه آپدیت‌هایی از وضعیت شبکه و قابلیت‌های آن در وبلاگ مدیوم آرویو ارائه می‌کنند.

معرفی تیم توسعه‌دهندگان آرویو

Arweave توسط دو دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه Kent به‌ نام‌ های سم ویلیامز (Sam Williams) و ویلیام جونز (William Jones) تاسیس شد. سم ویلیامز تجربه کار در زمینه سیستم‌های غیرمتمرکز و توزیع‌شده و توسعه یک سیستم عملیاتی به‌ نام HydrOS را داشت. تمرکز ویلیام جونز هم بیشتر روی تئوری گراف و شبکه عصبی بود.

جسپر نوهر (Jesper Noehr) مدیر ارشد فناوری آرویو است و بیش از دو دهه تجربه در صنعت تکنولوژی دارد. او پیش از پیوستن به تیم Arweave به‌عنوان موسس و مدیرعامل Bitbucket فعالیت می‌کرد. او همچنین شرکت Upvest.co را هم تاسیس کرده است.

سباستین کامپوس گروت (Sebastian Campos Groth) هم به‌عنوان مدیر ارشد عملیات در آرویو فعالیت می‌کند. او تجربه کار در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مدیریت پروژه و توسعه کسب‌وکار را دارد.

رمزارز Arweave را از کدام صرافی بخریم؟

کوین بومی AR در صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، هیوبی گلوبال (Huobi Global)، گیت (Gate.io)، بیترکس (Bittrex)، کوینکس (CoinEx)، BKEX، Pionex، MEXC، Hoo، هات بیت (Hotbit)، بیگ وان (BigONE)، AOFEX، ZT، CoinBene، ViteX و HitBTC لیست شده است.

کوین AR را کجا نگهداری کنیم؟

یکی از سوالات کاربران این است که بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز شبکه Arweave چیست؟ در پاسخ باید بگوییم در حال حاضر تنها کیف پول سازگار با کوین AR، افزونه تحت وب کیف پول آرویو (Arweave Web Extension Wallet) است.

سخن پایانی

ما اغلب اینترنت را به چشم یک گنجینه بی‌پایان اطلاعات که همه چیز برای همیشه در آن قابل دسترسی است، تصور می‌کنیم. اما در واقعیت وبسایت‌ها، اطلاعات و داده‌هایی که محتوای شبکه جهانی وب را تشکیل می‌دهند، اغلب تغییر کرده و در برخی موارد پاک می‌شوند. داده‌ها در بستر سرورهای متمرکز ذخیره‌سازی می‌شوند که امکان حذف و دستکاری آن‌ها وجود دارد. شبکه آرویو یک پروتکل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که امکان ذخیره داده‌ها، فایل‌ها و برنامه‌ها را در یک اینترنت دائمی فراهم می‌کند. Arweave با عرضه زیرساخت‌هایی همچون ساختار داده و الگوریتم اجماع جدید یک سیستم نوآورانه برای ذخیره غیرمتمرکز داده‌ها فراهم می‌کند.

منبع : وال هالا کریپتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا