مقالاتاخبارترید و ماینینگ

اختلال مجدد در شبکه سولانا؛ زمان این بلاکچین ۳۰ دقیقه عقب مانده است

بلاکچین سولانا بار دیگر با مشکل مواجه شده است اما این بار مشکل آن پردازش تراکنش‌ها نیست، بلکه ساعت این بلاکچین عقب افتاده است و حدود نیم ساعت از زمان واقعی عقب است.

به گزارش theblockcrypto، در حال حاضر بلاکچین سولانا با مشکل عقب افتادن ساعت مواجه است. تاخیر زمان این بلاکچین ناشی از طولانی شدن زمان پردازش بلاک است. مدت زمان ایده‌آل برای پردازش بلاک در شبکه سولانا 400 میلی‌ثانیه است، اما طبق داده‌های بلاک اکسپلورر سولانا، این زمان در حال حاضر تقریبا دو برابر شده است و به حدود 746 میلی‌ثانیه رسیده است.

این مشکل بر پردازش تراکنش‌ها اثر نمی‌گذارد اما باعث می‌شود که زمان گزارش‌شده توسط مرورگر بلاک و برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر Solana، حدود نیم ساعت از زمان واقعی عقب‌ باشد.

ایوان ون نس (Evan Van Ness)، منتقد مشهور سولانا و نویسنده «اخبار هفتگی ETH»، داده‌هایی را در مورد مدت واقعی عملیاتی بودن سولانا به اشتراک گذاشت و نوشت:

جالب است که حتی مطابق آمار رسمی سولانا، تنها چیز مربوط به این شبکه که کار می‌کند، شبکه آزمایشی و وب‌سایت Solana است. بعضی شبکه‌های آزمایشی اتریوم از شبکه اصلی سولانا بهتر کار می‌کنند!

سولانا با وجود اینکه یک بلاکچین اثبات سهام است، از اثبات تاریخچه (PoH) به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می‌کند. در شبکه Solana مجموعه‌ای از نودهای اعتبارسنج‌ که مسئول پردازش تراکنش‌ها هستند یک «خوشه (Cluster)» نامیده می‌شوند و الگوریتم PoH زمان‌سنجی غیرمتمرکز را برای تمام نودهای یک خوشه ممکن می‌کند.

در بلاکچین سولانا در هر دوره (Epoch) باید 432٬000 بلاک وجود داشته باشد و با زمان پردازش بلاک ایده‌آل 400 میلی ثانیه، 182 دوره در سال وجود دارد که هر دوره بین دو تا سه روز طول می‌کشد. بنابراین، زمان‌ پردازش بلاکِ کندتر، به معنای دوره‌های طولانی‌تر و تعداد دوره‌های کمتر است. و این موضوع جدا از اینکه زمان‌سنجی بلاکچین را به هم می‌زند، پیامدهای اقتصادی نیز دارد چرا که پاداش‌ سالانه استیکینگ ولیدیتورها و دلیگیتورها را (که در انتهای هر دوره (Epoch) پرداخت می‌شود) تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در ضمن کاهش مقدار SOL دریافتی در ازای استیکیگ، با کاهش قیمت SOL نیز همراه شده است و کار را برای اعتبارسنج‌های شبکه دشوار کرده است. در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای SOL حدود 41.76 دلار است.

البته بلاکچین سولانا اولین بار نیست که با این مسائل عملیاتی مواجه می‌شود. این شبکه به دفعات دچار اختلال شده است و حدود 3 هفته پیش بود که برای چندمین بار اختلال در شبکه سولانا گزارش شد. به دفعات پیش آمده است که این بلاکچین برای چندین ساعت از دسترس خارج باشد و امکان پردازش تراکنش‌ها را نداشته باشد.

 

منبع : theblockcrypto

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا