مقالاتاخبارترید و ماینینگ

تحلیلگران: احتمال نامطمئن بودن وضعیت بازار ارز دیجیتال تا زمان اتمام جنگ اوکراین

از زمان آغاز درگیری‌های نظامی میان روسیه و اوکراین، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی را تجربه کرده است. کارشناسان معتقدند تنها راه بازگشت آرامش به بازار، اعلام آتش‌بس دائمی در اوکراین است.

به گزارش کوین دسک،‌ در روزهای پنجشنبه و جمعه، وضعیت کلی بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال نزولی بود. به دنبال این نوسانات، سطوحی که قیمت در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به آنها رسیده بود، از دست رفت.

قیمت دارایی‌هایی مانند سهام، ارزهای دیجیتال و کالاهای خاص که سرمایه‌گذاری در آنها با ریسک زیادی همراه است، در طول یک ماه گذشته درگیر نوسانات شدید بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران همچنان تا حد زیادی نسبت به آینده بازار تردید دارند.

روز چهارشنبه، پس از آنکه پوتین اعلام کرد در جریان مذاکرات با مقامات اوکراینی حرکات مثبتی آغاز شده است، قیمت بیت کوین حدود ۷ درصد افزایش یافت. روزهای پنجشنبه و جمعه اما، با تشدید درگیری نظامی میان روسیه و اوکراین، این جهش با یک اصلاح نزولی همراه شد.

نحوه برخورد قانون‌گذاران با صنعت ارزهای دیجیتال در این مدت نیز، روحیه سرمایه‌گذاران را تاحدودی تضعیف کرده است. خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارشی را منتشر کرده بود مبنی بر اینکه چند مؤسسه اماراتی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، با خیل مشتریان روسی خود مواجه شده‌اند که می‌خواهند میلیاردها دلار از دارایی‌های دیجیتال خود را به پول نقد تبدیل کنند.

علاوه بر این، کاخ سفید و گروه هفت (G7) روز جمعه تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کردند که یکی از بخش‌های آن با ارزهای دیجیتال در ارتباط است. این گروه قرار است شیوه‌نامه‌ای را با موضوع سؤاستفاده از ارزهای دیجیتال در مسئله دورزدن تحریم‌ها منتشر کند. ضمن اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا هم به‌تازگی در وب‌سایت خود یک راهنمایی کوتاه در رابطه با استفاده از ارزهای دیجیتال در دورزدن تحریم‌های روسیه منتشر کرده است.

مؤسسه ام‌آربی پارتنرز (MRB Partners) که در زمینه تحقیقات مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری فعال است، در گزارش این هفته خود نوشته است:

تا زمانی که آتش‌بس دائمی در اوکراین اعلام نشده باشد، این بی‌اعتمادی محسوس در بازار وجود خواهد داشت. این موضع به‌طور مستقیم تأثیر منفی روی بازار سهام اوراق بدهی می‌گذارد، اما آن‌طور که پیداست، شرایط بازار در حال نزدیک‌شدن به وضعیت اشباع فروش است.

این مؤسسه تحقیقاتی انتظار دارد با پایان درگیری‌های میان روسیه و اوکراین،‌ بازار سهام رشد قابل‌توجهی داشته باشد. از آنجایی هم که همبستگی بین عملکردی قیمتی ارزهای دیجیتال و بازار سهام در این مدت افزایش یافته است، بیت کوین می‌تواند دنباله‌رو بازار سهام در این جهش احتمالی باشد.

سقوط ارزش اتریوم در برابر بیت کوین چه نشانه‌های دارد؟

اتریوم در طول ۳۰ روز گذشته حدوداً ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و این در حالی است که قیمت بیت کوین در این مدت تقریباً ۱۲ درصد کاهش یافته است. عملکرد ضعیف اتریوم و دیگر آلت کوین‌های بازار که بیش از بیت کوین درگیر نوسان می‌شوند، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران این روزها تمایل کمی به پذیرش ریسک دارند.

تحلیلگران کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا، می‌گویند:

شکسته‌شدن حمایت میانگین متحرک ۴۰ هفته‌ای در بازار «اتریوم/ بیت کوین» قیمت را به پایین‌تر از ۰.۰۶۶ واحد رسانده است. این تقاطع نزولی با کاهش ۸ درصدی ارزش اتریوم در برابر بیت کوین از ابتدای ماه فوریه (بهمن) همراه بوده است؛ معیاری که معمولاً از آن برای سنجش میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال استفاده می‌کنیم. آن‌طور که به نظر می‌رسد ریسک‌پذیری و میل سرمایه‌گذاران برای واردشدن به بازار دارایی‌هایی به غیر چیزهایی مثل بیت کوین که معمولاً ارزش خود را حفظ می‌کنند، همچنان کم است.

نمودار زیر نشان می‌دهد که قیمت در بازار اتریوم/ بیت کوین به زیر میانگین متحرک ۴۰ هفته‌ای سقوط کرده است؛ درست مانند اتفاقی که در جریان بازار نزولی سال ۲۰۱۸ رخ داده بود.

نمودار قیمت اتریوم در برابر بیت کوین :

 

منبع : کوین دسک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا